تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - تاریخچه انتخابات ریاست جمهوری
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تا ۱۳۹۱، جمعاً ۳۱ بار به آراء مردم مراجعه شده است‌. از برگزاری اولین همه‌پرسی كه ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ برای برقراری نظام جمهوری اسلامی در كشور ترتیب یافت‌، تا نهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی كه در ۱۲ اسفند ماه ۱۳۹۰ برگزار شد، ۳۱ بار انتخابات برگزار شده است: رفراندوم جمهوری اسلامی‌، انتخابات مجلس خبرگان‌، انتخابات دو مرحله‌ای هر یك از دوره‌های مجلس شورای اسلامی‌، انتخابات میاندوره‌ای مجلس‌، انتخابات شوراهای شهری و انتخابات ریاست جمهوری و...

به عبارت دیگر طی ۳۲ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌،تقریبا سالی یك بار به آراء مردم رجوع شده است‌. حتی شكل‌گیری و پیروزی انقلاب و سقوط رژیم ستمشاهی نیز به نوعی مراجعه به آراء مردم بود. از این منظر، مردم‌گرایی پدیده‌ای است كه عمری به درازای عمر انقلاب دارد.

از مجموع همه‌پرسی‌ها و انتخابات برگزار شده تا سال ۱۳۹۰، ده مورد آن مربوط به انتخابات ریاست جمهوری بود.مردم ایران، روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برای دهمین بار جهت گزینش فردی برای احراز مقام ریاست جمهوری به پای صندوقهای رای رفتند.

 

اولین انتخابات ریاست جمهوری‌

تاریخ برگزاری: ۵ بهمن ۱۳۵۸

رئیس جمهوری منتخب: ابوالحسن بنی صدر با ۱۰ میلیون و ۷۵۳ هزار و ۷۵۲ رای

اولین انتخابات ریاست جمهوری در ایران، روز ۵ بهمن ۱۳۵۸ به فاصله یك سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد. این انتخابات در شرایطی برگزار شد كه دولت موقت مهندس مهدی بازرگان استعفا داده و مدیریت نظام بر عهده شورای انقلاب محول شده بود. ابوالحسن بنی صدر، سید احمد مدنی‌، حسن حبیبی‌، داریوش فروهر، صادق طباطبائی‌، محمد مكری‌، كاظم سامی و صادق قطب‌زاده كاندیداهای شاخص اولین دوره انتخابات ریاست جمهوری بودند. در این انتخابات از مجموع بیش از ۱۴ میلیون رای مأخوذه، بنی‌صدر با بیش از ۱۰ میلیون رأی به عنوان نخستین رئیس جمهوری انتخاب شد.

علیرغم هشدارهای امام خمینی،ریاست جمهوری بنی‌صدر تنها ۱۷ ماه به طول انجامید. وی در طول این مدت از یكسو با میدان دادن به سازمان مجاهدین خلق (منافقین) و دیگر گروههای ضد انقلاب سبب تقویت آنان گردید و از سوی دیگر در برابر اكثر مصوبات مجلس شورای اسلامی‌، قوه قضائیه‌، شورای نگهبان و برخی دیگر از نهادهای برخواسته از انقلاب ایستادگی كرد. با تكروی‌ها، انحصارطلبی‌ها و قانون شكنی‌هایی كه بنی‌صدر داشت ، ذهن نیروهای معتقد به انقلاب و امام نسبت به وی بدبین شد؛ همچنین كندی و كارشكنی‌هایی كه وی در جبهه‌های جنگ تحمیلی از خود نشان داد امام و مردم را نسبت به خود نا امید ساخت. این عملكرد باعث شد تا امام خمینی(ره) طی حكمی وی را از سمت فرماندهی كل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران بركنار سازند.

بنی صدر، ۵ بهمن ۱۳۵۸ به ریاست جمهوری رسید،۲۰ خرداد ۱۳۶۰ با حكم امام از فرماندهی كل قوا بركنار شد، اول تیر ۱۳۶۰ به دنبال تصویب طرح عدم كفایت سیاسی در مجلس شورای اسلامی و به حكم امام خمینی(ره) از ریاست جمهوری عزل شد و هفتم مرداد ۱۳۶۰ از ایران گریخت‌.

 

دومین انتخابات ریاست جمهوری‌

تاریخ برگزاری: ۲ مرداد ۱۳۶۰

رئیس جمهوری منتخب: محمدعلی رجایی با ۱۲ میلیون و ۷۷۰ هزار و ۵۰ رای

در دوم مرداد۱۳۶۰، محمد علی رجایی در جریان دومین انتخابات ریاست جمهوری‌، با به دست آوردن بیش از ۱۳ میلیون رأی مردم، دومین رییس جمهوری ایران شد. این دور از انتخابات در شرایطی برگزار شد كه یك سال از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران می‌گذشت و بخشهایی از غرب و جنوب تحت اشغال متجاوزین عراقی بود. محمدعلی رجایی  در ۱۸ شهریور ۱۳۵۹ به نخست وزیری و پس از عزل بنی صدر به ریاست جمهوری رسید. اما این مسئولیت تنها یك ماه دوام آورد و در هشتم شهریور ۱۳۶۰ محمد علی رجایی همراه با محمد جواد باهنر ـ نخست وزیرـ بر اثر انفجار بمبی كه در ساختمان نخست وزیری كارگذارده شده بود، به شهادت رسیدند.

 

سومین انتخابات ریاست جمهوری‌

تاریخ برگزاری: ۱۰ مهر ۱۳۶۰

رئیس جمهوری منتخب: آیت الله خامنه ای با ۱۵ میلیون و ۹۰۵ هزار و ۹۸۷ رای

سومین دوره انتخابات ریاست جمهوری نیز در شرایطی برگزار شد كه كشور در اوج بحران سیاسی قرار داشت‌. تداوم جنگ تحمیلی و نیاز نیروهای جبهه به حمایتهای لجستیكی، انسانی و همچنین تشدید ترورهای كور منافقین علیه مردم عادی كوچه و بازار دو بحران عمده كشور بود. نامزدهای این دوره از انتخابات عبارت بودند از: ‌آیت‌الله سید علی خامنه‌ای‌، سید علی اكبر پرورش‌، حسن غفوری فرد و سید رضا زواره‌ای. آیت‌الله خامنه‌ای در این انتخابات كه دهم مهر ۱۳۶۰ برگزار شد، در شرایطی به پیروزی رسیدند كه ۳ ماه پیش از آن ، در مسجد ابوذر تهران مورد سوء قصد عوامل سازمان مجاهدین خلق قرار گرفته و از ناحیه دست و سینه به شدت مجروح شده بودند. ایشان در این انتخابات توانستند از مجموع ۸/۱۶ میلیون رأی ماخوذه، ۱۶ میلیون رای را از آن خود سازند و بالاترین درصد آرأ مردم را در جریان انتخابات ریاست جمهوری به خود اختصاص دهند.

 

چهارمین انتخابات ریاست جمهوری‌

تاریخ برگزاری: ۲۵ مرداد ۱۳۶۴

رئیس جمهوری منتخب: آیت الله خامنه ای با ۱۲ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۲ رای

چهارمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، ۲۵ مرداد ۱۳۶۴ برگزار شد. آیت الله خامنه‌ای‌، حبیب الله عسگر اولادی و سید محمود كاشانی‌، نامزدهای این دور از انتخابات بودند. در این دور از انتخابات نیز آیت‌الله خامنه‌ای با كسب بیش از ۱۲ میلیون از مجموع ۲/۱۴ میلیون رای ماخوذه به ریاست جمهوری انتخاب شدند.ایشان در این ۸ سال ، سفرهای متعددی به كشورهای خارجی داشتند. نطق سال ۱۳۶۶ ایشان در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل‌، بویژه در نشان دادن مظلومیت جمهوری اسلامی و توطئه‌های استكبار علیه انقلاب اسلامی سهم بسزایی داشت‌.

مهمترین رویداد دوره دوم ریاست جمهوری آیت‌الله خامنه‌ای،  رحلت بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در ۱۴ خرداد ۱۳۶۸ بود که در پی این رویداد آیت‌الله خامنه‌ای توسط مجلس خبرگان رهبری‌، جانشین حضرت امام(ره) شدند. این واقعه كمتر از ۲ ماه پیش از برگزاری پنجمین دوره انتخابات ریاست جمهوری رخ داد.

 

پنجمین انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ برگزاری: ۶ مرداد ۱۳۶۸

رئیس جمهوری منتخب: اکبر هاشمی رفسنجانی با ۱۵ میلیون و ۵۵۰ هزار و ۵۲۸ رای

آقای هاشمی رفسنجانی چهارمین رئیس جمهور ایران بود كه در جریان برگزاری پنجمین انتخابات ریاست جمهوری به این سمت انتخاب شد. در این انتخابات كه ششم مرداد ۱۳۶۸ برگزار شد، وی از مجموع ۴/۱۶ میلیون رای ماخوذه ۵/۱۵ میلیون رای مردم را به خود اختصاص داد. تنها رقیب هاشمی رفسنجانی در این دور از انتخابات‌، عباس شیبانی بود. آقای هاشمی رفسنجانی پس از پیروزی انقلاب از سوی حضرت امام(ره) به عضویت شورای انقلاب درآمد و از همان بدو امر جزو شورای موسسین حزب جمهوری اسلامی شد. او در چهارم خرداد ۱۳۵۸ از یك سوء قصد توسط گروهك فرقان جان سالم به در برد. وی پیش از احراز مقام ریاست جمهوری، سه دوره رییس مجلس شورای اسلامی بود.

 

ششمین انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ برگزاری: ۲۱ خرداد ۱۳۷۲

رئیس جمهوری منتخب: اکبر هاشمی رفسنجانی با حدود ۱۰ و نیم میلیون رای

ششمین انتخابات ریاست جمهوری، ۲۱ خرداد ۱۳۷۲ برگزار شد و طی آن آقای هاشمی رفسنجانی از ۷/۱۶ میلیون رای ماخوذه، ۵/۱۰ میلیون آن را به خود اختصاص داد. احمد توكلی‌، عبدالله جاسبی و احمد طاهری‌، نامزدهای مطرح این دور از انتخابات ریاست جمهوری بودند. آقای هاشمی رفسنجانی تا زمان برگزاری هفتمین انتخابات ریاست جمهوری‌، در این سمت باقی ماند و سپس در پایان دو دوره ریاست جمهوری‌، از سوی رهبر انقلاب به ریاست مجمع تشخیص مصلحت نظام برگزیده شد.

 

هفتمین انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ برگزاری: ۲ خرداد ۱۳۷۶

رئیس جمهوری منتخب: سید محمد خاتمی با ۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۱۷۸ رای

هفتمین انتخابات ریاست جمهوری، دوم خرداد ۱۳۷۶ برگزار شد. آقایان سیدمحمدخاتمی‌، علی‌اكبر ناطق نوری‌، سید رضا زواره‌ای و محمد محمدی ری شهری نامزدهای این دوره از انتخابات بودند. در این انتخابات آقای سید محمد خاتمی از مجموع ۲۹ میلیون و ۷۶ هزار و ۷۰ رای ماخوذه، ۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۱۷۸ رای مردم را به دست آورد.

 

هشتمین انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ برگزاری: ۱۸ خرداد ۱۳۸۰

رئیس جمهوری منتخب: سید محمد خاتمی با ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۳ رای

هشتمین انتخابات ریاست جمهوری، روز ۱۸ خرداد ۱۳۸۰ برگزار شد. در این دور آقایان سیدمحمدخاتمی‌، احمد توكلی‌، علی شمخانی‌، عبدالله جاسبی‌، حسن غفوری فرد، منصور رضوی‌، شهاب الدین صدر، علی فلاحیان و مصطفی هاشمی طبا نامزدهای مطرح بودند. در این دور از انتخابات نیز آقای خاتمی توانست از مجموع ۲۸ میلیون و ۸۶ هزار و ۵۰۷ رای ماخوذه در داخل كشور و ۷۳ هزار و ۸۸۹ رای ماخوذه در شعبه‌های خارج از كشور، با ۲۱ میلیون و ۶۵۹ هزار و ۵۳ رای به عنوان هشتمین رئیس جمهور ایران برگزیده شود.

 

نهمین انتخابات ریاست جمهوری

رئیس جمهوری منتخب: محمود احمدی نژاد با حدود ۱۷ و نیم میلیون رای

مرحله اول

تاریخ برگزاری: ۲۷ خرداد ۱۳۸۴

راه یافتگان به مرحله دوم:

اکبر هاشمی رفسنجانی با ۶ میلیون و ۱۹۰ هزار و ۱۲۲ رای

محمود احمدی نژاد با ۵ میلیون و ۷۱۸ هزار و ۱۲۹ رای

محمود احمدی نژاد موفق به كسب ۶۳ درصد آرا شده و به ریاست جمهوری كشور برگزیده شد.

 

دهمین انتخابات ریاست جمهوری

تاریخ برگزاری: ۲۲ خرداد ۱۳۸۶

رئیس جمهوری منتخب: محمود احمدی نژاد با حدود ۲۴ و نیم میلیون رای

دهمین انتخابات ریاست جمهوری روز ۲۲ خرداد ۱۳۸۸ برگزار شد . آقایان محمود احمدی نژاد ، میر حسین موسوی ، محسن رضایی و مهدی كروبی كاندیداهای صاحب صلاحیت این دور از انتخابات بودند . از مجموع بیش از ۳۹ میلیون رای ماخوذه كه شامل ۸۵ درصد واجدین شرایط می گردد ۵/۲۴ میلیون نفر به آقای محمود احمدی نژاد رای دادند . به این ترتیب ایشان رئیس جمهور برگزیده دور دهم انتخابات ریاست جمهوری شدند.

 

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است