تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - شیوه های اعتمادسازی میان مردم و دولت ها چگونه باید باشد؟
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


واژه اعتماد از «عمد» به معنای ستون و تکیه گاه گرفته است. گاه یک چیز بر شی دیگر تکیه دارد که به آن اعتماد یک شی بر شی دیگر می گویند؛ اما گاهی دو چیز برهم تکیه دارند که به آن اعتماد دوجانبه اطلاق می شود؛ درست مانند تکیه و اعتماد دولت و ملت بر همدیگر. به این صورت که نمی توان تصور کرد یکی به دیگری تکیه نداشته باشد؛ زیرا اگر دولت تکیه گاه ملت نباشد، ملت از هم خواهد پاشید و اگر ملت تکیه گاه دولت نباشد، دولت ها به حکومت هایی بدون پشتوانه تبدیل خواهند شد و به سوی اضمحلال با تأمین پشتوانه خارجی پیش خواهند رفت.
روشهای اعتمادسازی از نگاه قرآن و سیره معصومان را می توان چنین ترسیم کرد:

1- عدالت محوری و عدالت پروری
قرآن کریم (کتاب حکومت و امت سازی) «عدالت محوری» را به عنوان اصل مهم مطرح می کند. «ما رسولان خود را با دلایل روشن فرستادیم و با آنها کتاب (آسمانی) و میزان (شناسایی حق از باطل و قوانین عادلانه) نازل کردیم تا مردم قیام به عدالت کنند و...» (حدید/25)
دلیل تأکید آیات بر عدالت محوری را در این جمله امام خمینی(ره) می توان یافت که «اگر حکومت ها عادل باشند، کم کم مردم را به صورت خودشان درمی آوردند» به بیان دیگر، «عدالت محوری»، «عدالت پروری» به بار می آورد و امور مردم رو به اصلاح می گذارد و اصلاحات اجتماعی و اقتصادی، فرهنگی و سیاسی در بستری سالم به جریان می افتد «بالعدل تصلح الرعیه» قدرت نفوذ خواص و تمرکز آنان حول مزایای حکومتی کاهش می یابد، رانت های ظالمانه به حداقل می رسد و... بر این اساس قرآن کریم صریحاً هدف از بعثت پیامبران را اقامه عدل از سوی مردم می داند «لیقوم الناس بالقسط» اعلام می دارد که خدا امر به عدالت کرده است «ان الله یامر بالعدل و...». روشن است که لبه تیز عدالت محوری، پیکر آلودگان را خراش خواهد داد و آنان را به موضعگیری و اقدامات خصمانه و حتی براندازانه واخواهد داشت. با این همه قرآن کریم معتقد است عدالت هرچند با چنین هزینه های گزافی باید محفوظ بماند و حتی از شهدایی یاد می کند که به خاطر عدالت گستری به شهادت رسیدند: و کسانی را که به عدل فرمان می دهند، از مردم، می کشند. سپس آنها را به عذاب دردناکی بشارت بده.» (آل عمران/21)

2- مردم مداری و استضعاف زدایی
خداوند به رسول اکرم که حاکم جامعه اسلامی است، چنین دستور عمومی می دهد «و اخفض جناحک للمؤمنین؛ بالهایت را برای مؤمنان بگستران.»، در سایه چنین تعالیمی است که وقتی از رسول اکرم(ص) سؤال می شود خدا چه کسی را بیشتر دوست دارد؛ می فرماید: «انفع الناس للناس؛ سودرسان ترین فرد به مردم» البته این دستور الهی اختصاص به نبی اکرم (حاکم جامعه اسلامی) نداشت و تمام انبیاء و حاکمان الهی نسبت به مردم چنین دیدگاهی داشته اند، لذا امام علی(ع) در وصف انبیاء می فرمود: «بالهایشان را برای مؤمنان می گستردند.»
مردم داری و تواضع عملی در برابر مردم، صدالبته آن گاه ارزش والاتری می یابد که از سوی حاکمان و صاحبان رفعت، و مقام صورت گیرد و به بیان دیگر دعوت به تواضع و مردم داری حد نازلش در روابط فردی و حد اعلی آن در روابط حاکمان با مردم است.

3-خدمت محوری و رفاه گستری
از نگاه قرآنی یکی از کارکردهای حکومت، خدمت به مردم است که در دو حوزه دنیوی و اخروی معنا می یابد. امام خمینی با الهام از این کارکرد، می فرمود: «انبیاء خودشان را خدمتگزار می دانستند، نه اینکه یک نبی ای خیال کند حکومت دارد بر مردم... انبیای بزرگ همین احساس را داشتند که اینها آمدند برای اینکه مردم را هدایت کنند، ارشاد کنند، خدمت کنند.» اگر حاکمان در نظام اسلامی به حکومت به عنوان «فرصت خدمت» بنگرند نه «لقمه ای پرچرب»، امکان اجرای این اصل قرآنی «فاستبقوا الخیرت»، «سابقوا الی مغفره من ربکم» فراهم خواهد شد. «رقابت و مسابقه ای و مبارزه ای درست است که در خدمتگزاری به مردم باشد.»
قرآن می فرماید: «سابقوا الی مغفره من ربکم» این مسابقه به سمت مغفرت و رحمت الهی است. «فاستبقوا الخیرت؛ برای کارهای نیک مسابقه بگذارید.»
حکومت با نگاه خدمت گرایی، به کارآمدی نظام می انجامد که نتیجه اش ایجاد رفاه عمومی و کاهش فشار بر مردم است.
حاکمان باید به شیوه های مختلف به کاستن از فشارها و رفاه گستری اقدام کنند تا میزان رضایت و اعتماد توده ها به آنان افزایش یابد. به این توصیه امام علی(ع) توجه کنید: «اگر مردم از سنگینی مالیات یا آفت زدگی یا خشک شدن آب چشمه ها یا کمی باران یا خراب شدن زمین در سیلاب ها یا خشکسالی شکایت کردند، در گرفتن مالیات به میزانی تخفیف ده تا امورشان سامان گیرد و هرگز تخفیف دادن در مالیات، تو را نگران نسازد؛ زیرا این کار اندوخته ای است که در آبادی شهرهای تو و آرامش ولایت های تو نقش دارد و مردم تو را می ستایند و تو از گسترش عدالت میان آنان خشنود خواهی شد و به افزایش قوت آنان تکیه خواهی کرد.»

4-قانون محوری و فسادستیزی
تساوی دولت و ملت در حقوق و تکالیف و قانون محوری در نظر و عمل، از ارکان اعتماد بین آنان است. قرآن کریم از سخن حضرت شعیب به قومش یاد می کند «ما ارید ان اخالفکم الی ما انهالکم عنه قصد من این نیست که چیزی بگویم و خود خلافش عمل کنم.» و این چنین محور بودن شرع و قانون الهی را به تصویر می کشد و اینکه او نیز مانند دیگران موظف به عمل به حدود مقررات الهی است. باید توجه کرد که قانون محوری فرع (قانون باوری) است؛ یعنی اگر مجریان و حاکمان حق بودن قانون را باور کنند، در عمل تن به آن خواهند داد.
امام علی(ع) با تأکید و سوگند، محوریت قانون برای همه- از جمله خود- را چنین بیان می کند: ای مردم! سوگند به خدا من شما را به هیچ طاعتی وادار نمی کنم؛ مگر آن که پیش از آن خود عمل کرده ام و از معصیتی شما را باز نمی دارم جز آن که پیش از آن ترک گفته ام.» از آفات حکومت داری تجویز قانون برای مردم و فراتر دانستن خود از آن است. این خودمحوری گاه به طور علنی اعلام می شود و قوانین براساس آن تنظیم می شود؛ اما اکثراً به طور پنهانی خودمحوری اعمال می شود و در ظاهر حاکمان شعار برابری سر می دهند. امام علی(ع) باتوجه به این واقعیت به کارگزارانش دستور می دهد «مبادا در ظاهر خدا را اطاعت و در خلوت نافرمانی کند و اینکه آشکار و پنهانش و گفتار و کردارش در تضاد نباشد. امانت الهی را بپردازد و...»

5-انتقادپذیری و پاسخگویی
رفتار مطلوب از نگاه قرآن پذیرش انتقادهای بجاست و برعکس، آنان که انتقاد وارد را برنمی تابند مورد مذمت قرار می گیرند. «و اذا قیل له اتق الله اخذته العزه بالاثم فحسیه جهنم و لبئس المهاد؛ و چون به او گفته شد از خداوند پرواکن خود بزرگ بینی، او را به گنهکاری کشاند، جهنم سزای او بس است و چه بدآرامگاهی است.» (بقره/ 206) این ویژگی حاکمان مستکبر است که به توصیه ها و انتقادات گوش نمی دهند. برای مثال کافی است به عبدالملک مروان از خلفای بنی امیه اشاره نمود که در بالای منبر شهر مدینه گفت: به خدا سوگند هر کس مرا به تقوا امر کند، گردنش را خواهم زد.
حاکمیت مطلوب قرآنی بر پایه انتقادپذیری بنا شده است و البته برای این کار زمینه های لازم باید تدارک دیده شود، مانند امکان دسترسی به حاکمان جهت بیان انتقادات و... لذا امام علی به مالک اشتر دستور می دهد فضای آزاد لازم برای مردم مصر فراهم کند و می نویسد: «نهان شدن از مردم زمامداران را از دانستن آنچه بر آنان پوشیده است باز می دارد و لذا کاربزرگ، اندک و کاراندک، بزرگ جلوه می کند. زیبا زشت و زشت زیبا می نماید و باطل به لباس حق درمی آید».

6-مشارکت عمومی
آیات زیادی از قرآن بر اصل مشارکت عمومی و شرکت دادن آن ها در امورشان تصریح دارد که «و شاورهم فی الامر» از آن جمله است. آیت الله معرفت درباره این آیه می نویسد: پیامبر سه شخصیت داشت. 1) محمدبن عبدالله... مادرش آمنه، شوهر خدیجه و... 2) رسول الله حامل نبوت و... 3) زعیم امت و ولی امر مسلمین... مخاطب، شخصیت سوم اوست و در امر رهبری باید مشورت کند، لذا آیه عام است و تمام زعمای مسلمین باید در شئون زعامت و رهبری سیاسی مردم به مشورت بنشینند. در کنار آیه، به این حدیث از پیامبر توجه کنید که: «لامظاهره اوثق من المشاوره؛ هیچ یاوری محکم تر از مشورت نیست.»

7- ایجاد تفاهم در تعاملات دولت و ملت
اگر دولت و نظام اسلامی بتواند با ملت در اهداف حکومتی و راهکارهای آن به گونه ای شفاف به تفاهم برسد، اعتماد ملت را به همراه خواهد داشت. برای این کار قرآن کریم به «آگاه سازی امت» می پردازد و آنان را در دو بخش اهداف و برنامه های حکومت اسلامی و موانع تفاهم مانند شایعات، سوءتفاهم ها، شبهات دشمنان، توطئه های منافقان و... به حد اعلای آگاهی مجهز می کند. آیات فراوانی از قرآن چون «الذین ان مکناهم فی الارض اقاموا الصلوه...» برنامه های حکومتی را به طور شفاف به اطلاع امت می رساند و در بعد دوم هم می توان به آیاتی استناد کرد، مانند: «لقد نعلم انهم یقولون انما یعلمه بشر...؛ ما می دانیم که آنها می گویند بشری قرآن را به پیامبر یاد داده است!! زبان کسی که می گویند اعجمی است و قرآن به زبان عربی روشن است...» آیاتی از این دست گویای آن است که قرآن کریم یک راه اعتمادسازی بین مردم و پیامبر را در افشای شبهات دشمنان، پاسخ به آنها و در نهایت تضمین تداوم اعتماد به رسول الله می بیند.
نبود تفاهم عوارض خطرناکی برای حکومت خواهد داشت که سلب اعتماد ملی از مهم ترین آنهاست. این عدم تفاهم البته گاهی می تواند یک طرفه باشد لذا امام علی می فرمود: «کار من و شما یکی نیست. من شما را برای خدا می خواهم؛ ولی شما مرا به خاطر خودتان می خواهید.»

8- همدردی و هم رنگی
بنای اعتماد مردم و حاکمان زمانی مستحکم می شود که مردم آنان را از خود بدانند و آنان خود را جدای از مردم نپندارند و هم رنگ و هم ردیف آنان رفتار کنند، در غیر این صورت فشارهای روانی و روحی به زودی آنان را از حاکمان جدا خواهد کرد.
امام علی(ع) به مشارکت در درد و رنج مردم تأکید داشت و می فرمود: آیا به همین رضایت دهم که مرا امیر مؤمنان بخوانند و در تلخی های روزگار با مردم شریک نباشم و در سختی های زندگی الگوی آنان نگردم.» چنین برداشتی از «وظیفه حاکمان» در راستای توصیه های قرآن کریم است. قرآن کریم به مؤمنان می گوید: «به راستی که پیامبری از میان خودتان به سوی شما آمده است که هر رنج که شما می برید، برای او گران می آید و سخت هواخواه شماست و به مؤمنان رئوف و مهربان است.» (توبه/ 128)
امام خمینی(ره) هم با درک این حقیقت که همدردی و آنگاه هم رنگی، اساس اعتماد و رضایت عمومی را می تواند فراهم کند، معتقد بود: «اگر یک حکومت و دستگاه های حکومت، زندگی شخصی شان جوری باشد که مردم ببینند نزدیک به آنهاست، مردم قانع می شوند، مردم راضی می شوند، عصیان تمام می شود.»

9- مدیریت کریمانه و رأفت آمیز
قرآن کریم راز گرد آمدن مؤمنان به دور پیامبراکرم و ایجاد امت اسلامی را مدیریت کریمانه و برخورد مهربانانه با آنان می داند و معتقد است «به لطف رحمت الهی با آنان نرمخویی کردی و اگر درشتخوی سخت دل بودی، بی شک از پیرامون تو پراکنده می شدند، پس از ایشان در گذر و برایشان آمرزش بخواه...» (آل عمران/159) نکته مهم این است که خداوند چنین مدیریت کریمانه را هدیه ای الهی می داند «فبما رحمه من الله...» از سوی دیگر روشن می شود تنها کسانی قادر به اعمال مدیریت کریمانه و نرمش در برابر مردم خواهند بود که افرادی مستبد و سنگ دل نباشند و رهبری صحیح هم با جذب و عطوفت ممکن است.
امام کاظم(ع) می فرمود: «حاکم عادل مانند پدر مهربان است. مردم آنچه را که برای خود دوست دارند، برای او هم دوست دارند و از آنچه برای خود بیزارند، برای حاکم هم بدشان می آید.» این حدیث در واقع اثر مدیریت مهربانانه و کریمانه حاکمان را در رفتار مردم منعکس می کند.

10- احترام به سنت ها
یکی دیگر از شاخصه های اعتمادساز بین حاکمان و مردم، رعایت و احترام سنت های مورد علاقه مردم است. اسلام درباره سنت های مذکور معتقد است اگر سنت ها مخالف حق باشند باید تعطیل گردد و اگر ناخالصی دارد باید پاک سازی و موارد مخالف حق آن کنار گذاشته شود. در همین مسیر هم رعایت حساسیت های عمومی لازم است. آیات مربوط به منع تدریجی شراب یا آیات مربوط به تشریع گام به گام حجاب جملگی گویای این روش الهی اند. قرآن کریم با سنت های خلاف زیادی مانند دخترکشی، رباخواری و... مبارزه می کند، اما در عین حال از توجه به حساسیت های مردمی هم غافل نمی ماند. وضعیت حاکم و نظام حکومتی با مردم، شبیه نخ تسبیح و دانه های آن است و اگر حاکمان بی توجه به حساسیت های عمومی با سنت های آنان به مبارزه برخیزند، به دست خود نخ را پاره کرده و امت را به تفرقه و ساختارشکنی فراخوانده اند.
امام علی(ع) به کارگزارانش چنین توصیه می کند: «آداب پسندیده ای را که بزرگان این امت به آن عمل کردند و ملت اسلام با آن پیوند خورده و رعیت با آن اصلاح شدند، برهم نزن و آدابی که به سنت های خوب گذشته زیان وارد می کند، پدید نیاور.»نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 22 خرداد 1392
پنجشنبه 9 شهریور 1396 03:55 ب.ظ
Hmm it seems like your blog ate my first comment (it was super long) so I guess I'll just sum it up what I had written and say,
I'm thoroughly enjoying your blog. I too am an aspiring blog writer but
I'm still new to the whole thing. Do you have any helpful hints for rookie blog writers?
I'd definitely appreciate it.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است