تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - اخلاق رسانه ای و انتخابات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


فصل انتخابات در ایران 6 ماه است، 4ماه قبل از انتخابات که رقابتهای سیاسی گرم می شود و 2ماه بعداز انتخابات که جامعه شاهد پیامدهای نتیجه انتخابات است. این بازه زمانی در امریکا حدود یکسال است. رسانه ها هم در فصل انتخابات بازار گرمی دارند. همانگونه که کسبه در ایران اسفند ماه فصل کسب و کارشان است، رسانه ها هم در انتخابات فصل کسب و کارشان است. هم کسب و کار رسمی رسانه ها و هم کسب وکار غیر رسمی و نیمه پنهان خبرنگاران و تحلیل گران و رسانه نگاران که در قالب مشاوره های رسانه ای و تهیه بولتن ها و.. بروز می یابد. طبیعتا وقتی فعالیت رسانه ها افزایش می یابد و میزان تاثیر گذاری رسانه ها نیز ارتقا می یابد، بدیهی است مساله و موضوعی به نام اخلاق رسانه ای بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. منظور از اخلاق رسانه ای در یک تعریف ساده اما صحیح  باید و نباید های رسانه ای است در ایران به دلایلی اخلاق رسانه ای به نباید های رسانه ای تقلیل یافته است و این مساله منجر به این شده که حق اخلاق رسانه ای ادا نشده است. مجموعه نباید های رسانه ای مفهومی را می سازد که به آن اخلاق رسانه ای کلاسیک می گوییم. این گونه اخلاق رسانه ای رویکردی نهی گونه و انذار دهنده دارد. از آنجا که نگران شیوع بی اخلاقی در جریان رقابتهای انتخاباتی است رسانه را به مثابه یک واعظ و منبر بزرگ وتاثیر گذار می بیند که باید دائما امربه معروف و نهی از منکر  کند و فضای آرامی را برای برگزاری یک انتخابات بی حاشیه و کم هزینه و بی سرو صدا فراهم سازد. رسانه ها در این نوع اخلاق رسانه ای در وضعیتی ایده ال و مطلوب باید ناظرانی بی طرف باشند.

اگر به توصیه های مرسوم در ایران به رسانه ها در فصل انتخابات نگاه کنید محورهای اصلی مطالبات از رسانه ها در چارچوب اخلاق رسانه ای نوع اول یا کلاسیک قرار می گیرد. اما تجربه نشان داده از این منظر رسانه ها چندان پایبند به اخلاق رسانه ای کلاسیک نیستند و جبرا در فضای انتخاباتی به وادی دیگری می غلطند و مورد طعن و توهین و کنایه و نقد رویکردهای سنتی جامعه قرار می گیرند. علت این چرخش محتوم و جبری، ناهمخوانی اخلاق رسانه ای کلاسیک با  اقتضائات رقابتهای سیاسی مدرن در عرصه کلاسیک است. دردهه اخیر هم نوع رفتار و عملکرد کمپین های انتخاباتی و هم کنش بازیگران سیاسی تغییرات اساسی داشته و هم سپهر رسانه ای دچار دگردیسی های بنیادین شده و از همه مهمتر افکار عمومی دیگر نقش پا منبری را برای رسانه های ایفا نمی کند و مخاطبان سعی می کنند نقشی تعاملی و دوسویه با رسانه ها بازی کنند و شکل گیری و گسترش شبکه های اجتماعی به این فضا بسیار کمک کرده است.از این رو باید از شکل گیری اخلاق رسانه ای نوین سخن گفت که با رقابتهای سیاسی و انتخاباتی و زندگی مدرن سازگاری درونی و ساختاری بیشتری دارد. اخلاق انتخاباتی مدرن به تعبیر فلسفی وجه ایجابی دارد و بجای نبایدها از باید ها می گوید. اخلاق انتخاباتی مدرن و نوین از مسئولیتهای منحصر به فرد و مکمل رسانه ها می گوید. از وظایفی می گوید که اگر رسانه ها ایفا نکنند هیچ نهاد دیگری توان اجرای آنها را ندارد. مهمترین مولفه های اخلاق انتخاباتی نوین عبارتند از: صراحت و صداقت.

رسانه ها در مورد مساله مهم انتخابات که با سرنوشت مردم و کشور و حتی نسل های بعدی ارتباط دارد نمی توانند با کسی و جریانی و حزبی تعارف داشته باشند. واقعیت این است که در فضای سیاسی کشور ما تحت پوشش رعایت اخلاق بسیاری از حوزه های عمومی و منافع ملی قربانی آبرو یا منفعت شخصی می شود. آنچه که ذبح حقیقت به پای مصلحت می نامیم. سابقه و عملکرد بسیاری از افراد سیاسی که چندان هم درخشان نیست نقد نمی شود تا مبادا شائبه تضعیف یا تخریب آنها متوجه رسانه ها شود. گاهی برخی تخلفات و پرونده ها ی مفتوح گشوده نمی شود تا مبادا در اهداف فلان سیاست مدار و بهمان حزب سیاسی دست اندازی ایجاد نشود. و در این میان از تنها چیزی که سخن گفته نمی شود منافع ملی است، واقعا تجربه نشان داده است که واگذاری نه چندان سنجیده مسئولیتهای سترگ و حساس به افراد نا لایق، خسارتهای غیر قابل بازگشتی به تک تک شهروندان وارد می سازد. یکی از مسئولیتهای مهم رسانه ها که جزو ذات اخلاق رسانه ای آنها به معنای نوین است توجه به همین مسائل است.  رسانه ها نه تنها نامزدهای ریاست جمهوری و مجلس وشوراها را باید سبک و سنگین و عیار سنجی کنند بلکه وظیفه دارند  قبل از  اینکه کار از کار گذشته باشد به ارزیابی تیم و اطرافیان وگروه همراه ایشان بپردازند که چه میزان آنان صلاحیت دارند . چه بسا شخصا برای ریاست جمهوری صلاحیتهای خوبی داشته باشد اما فاقد تیم و همکاران مجرب و واجد صلاحیتهای لازم باشد و ما چنین تجربه ای را در ایران داشته ایم. مولفه مهم دیگر در اخلاق نوین رسانه ای مورد توجه است صداقت است.

صداقت به معنای راست گویی رسانه و راستی آزمایی ادعاهای کنش گران و احزاب و نهادها ی گوناگون که روی افکار عمومی تاثیر می گذارند. فضای انتخاباتی به علت اینکه فضای اراده معطوف به قدرت است به شدت مستعد دروغگویی، وارونه نمایی، بزرگ نمایی خود و کوچک نمایی دیگران است و اصطلاحا آنقدر هدف یعنی کسب قدرت جذاب و دلرباست که هدف هر وسیله ای را توجیه می کند. رسانه ها در این میان باید وظیفه عیار سنجی و راستی آزمایی را به حساسیت و مسئولیت برعهده بگیرند زیرا مردم برای داوری و تصمیم گیری خود در انتخابات به رسانه ها اعتماد می کنند مردم در سراسر جهان عموما خبرنگاران و روزنامه نگاران و رسانه نگاران را متخصصان در کشف حقیقت و جدا کردن سره از ناسره بویژه در سیاست مداران و بازیگران سیاسی می­دانند و رسانه ها در عرصه انتخابات بهترین فرصت را برای ارایه این توانایی به مردم در اختیار دارند. شاید بتوان مولفه های ایجابی دیگری نیز برای اخلاق نوین رسانه ای برشمرد مانند در طول هم قرار دادن منافع ملی و منافع حزبی و گروهی و قربانی نکردن اولی به پای دومی. اما هدف از این نوشتار ایجاد فضایی متفاوت برای نگاه به مقوله اخلاق رسانه ای در فضای انتخاباتی بود که امید است در تحقق این هدف موفق بوده باشد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است