تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - رسانه ملی و نقش آن در انتخابات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


مشاركت سیاسی فرآیندی است كه در طی آن قدرت سیاسی میان افراد و گروه‌های جامعه توزیع می‌شود. به گونه‌ای كه تمامی شهروندان و گروه‌های فعال و خواهان مشاركت سیاسی از حق انتخاب شدن، تصمیم‌گیری، سیاست‌گذاری، ارزیابی، انتقاد، اعتراض، اظهارنظر و انتخاب كردن و رای دادن بهره‌مند باشند.پاره‌ای از صاحب‌نظران نیز مشاركت سیاسی را درگیر شدن در سطوح مختلف فعالیت در نظام سیاسی از عدم درگیری تا داشتن مقام رسمی سیاسی می‌دانند.اما در این میان مقوله انتخابات به عنوان یكی از نماد مشاركت سیاسی، شامل حق انتخاب كردن و انتخاب شدن، از اهمیت بسزایی برخوردار است.
برای هر نظام سیاسی،حضور در انتخابات و مشاركت سیاسی، عمل رای دادن و حضور حداكثری و گسترده مردم از اهمیت بسیاری برخوردار است.زیرا حضور حداكثری پشتوانه مردمی و اعتماد اجتماعی مردم را به نظام سیاسی نشان می دهد و در عرصه های بین المللی تاثیر بسزایی بر نحوه تعامل آن كشور با دیگر كشورها خواهد گذاشت.
رویداد «انتخابات» و عمل «رای دادن» یكی از جلوه های مشاركت سیاسی است كه رسانه ها نقشی موثر در تغییر نگرشها و رفتار افكار عمومی در افزایش و یا كاهش مشاركت سیاسی برعهده دارند.در واقع می توان گفت كه رسانه های ارتباط جمعی یعنی مطبوعات، رادیو، تلویزیون و خبرگزاری ها و رسانه های نوین مبتنی بر فناوری های نوین ارتباطات و اطلاعات(اینترنت و رسانه های اجتماعی مانند وبسایت های خبری و فیس بوك و...) در جامعه اطلاعاتی كنونی از مهمترین ابزارهای ارتباطات سیاسی ،آگاهی بخشی سیاسی و تبلیغ یا ضد تبلیغ درمشاركت سیاسی در تمام جوامع هستند. تاجایی كه می توان گفت، در عصر كنونی،رسانه ها كانونی‌ترین كانال‌های انتقال و دریافت پیام‌های سیاسی هستند و ملاك ارزیابی و قضاوت افكار عمومی در مورد پیام‌های سیاسی همان دركی است كه از رسانه‌ها پیدا كرده‌اند.صاحب نظران این پدیده را «رسانه‌ای شدن سیاست» می دانند.
در ایران در دوران كنونی علاوه بر ابزارهای تبلیغاتی سنتی مانند منبر، تجمع، سخنرانی، چاپ پوستر، روزنامه و نیز صداوسیما، رسانه هایی نوینی مانند رادیوو تلویزیون های ماهواره ای فراملی وابسته گروه های مخالف نظام سیاسی مستقر ودولت های غربی، اینترنت، وبلاگ، سایت، تلفن همراه، پیامك، ایمیل، فیس بوك، شبكه های اجتماعی، دی وی دی و سی دی فیلم های تبلیغاتی ظهور و اهمیت فراوانی یافته كه حتی در انتخابات ریاست جمهوری 88 و انتخابات مجلس نهم در اسفند ماه 90 نقش مهمی ایفا كردند هر یك از این امكانات و فناوری‌های نوین ارتباطی از این قدرت برخوردار است تا طیف بیشتری از افراد را به شركت در انتخابات ترغیب كند یا شهروندان را قانع سازد كه انتخابات را تحریم كنند.
در فضای سیاسی و جغرافیایی ایران با سه گونه رسانه سروكار داریم: 1 رسانه های موافق، 2-منتقد و 3-مخالف.
معیار و مبنای این گونه شناسی، جهت گیری اخبار، تحلیل ها و تفسیرهای این رسانه ها و نگرش و گرایش ایدئولوژیك و سیاسی گردانندگان و دست اندركارن آنها بوده است. برخی مصادیق جزیی و عینی این سه دسته رسانه، به شرح زیر است.
رسانه های موافق: رسانه هایی هستند كه مدافع وضع موجود سیاسی اجتماعی و اقتصادی و... هستند وبرای حفظ نظم مستقر، ارزش ها و سیاست های جای نظام حاكم تلاش می كنند.مانند: سازمان صدا و سیما، ایرنا، ایسنا، فارس، ایلنا، رجانیوز، تابناك، خانه ملت، سایت الف، خبرآنلاین، شفاف، فرارو، فردا، روزنامه های كیهان و رسالت و جام جم، و...
رسانه های منتقد: رسانه هایی هستند كه طرفدار برون رفت از وضع موجود سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بوده و خواهان اصلاح وتغییر رویكردها وسیاستگذاری ها نظام حاكم در تمامی عرصه هاست.این رسانه ها عمدتاً به جریان اصلاح طلبان یا اصولگرایان اصلاح طلب تعلق دارند. مانند:سایت مجمع روحانیون مبارز، روزنامه های شرق،اعتماد، پارلمان نیوز (اقلیت مجلس)، مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه ، حدیث سرو، كلمه، روزآنلاین، جرس، عصر نو، آینده ، همشهری و...
رسانه های مخالف: رسانه هایی هستند كه خواهان دگرگونی بنیادی و تغییر نظام سیاسی موجود و گذار به نظام سیاسی جایگزین هستند.گردانندگان و دست اندركاران آن حضور فیزیكی در جامعه ایران ندارند اما از ورای مرزهای ملی ایران به انتشار و پخش پیام های رسانه ای خود برای مردم می پردازند.این رسانه ها یا وابسته به نظام های سیاسی مخالف و رقیب ایران درعرصه های جهانی، یا مورد حمایت كشورهای مخالف ایران و یا وابسته به گروه ها و احزاب مخالف نظام سیاسی مستقر در ایران هستند. مانند: بی بی سی فارسی، صدای آمریكا، رادیو اسراییل، گویا نیوز، پیك نت،هرانا، تیشك تی وی،روژهلات تی وی،پارس تی وی،اندیشه تی وی، من و تو یك و ...
هركدام از این رسانه های داخلی و خارجی می توانند چالش ها و فرصت هایی را برای انتخابات و مشاركت سیاسی فراهم كنند:
یكی از چالش هایی كه رسانه ها می توانند برای انتخابات در ایران فراهم كنند، به دوش كشیدن بار سنگین مسئولیت احزاب در ایران است. كاركرد حزبی رسانه ها پیامدهای نامطلوبی را برای نظام سیاسی و كشور در عرصه انتخابات داشته و منجر به بلندشدن صدای منازعات سیاسی شده وخواهد شد. به دلیل ماهیت و كاركرد حزبی و دولتی بودن رسانه‌ها هیچ كدام به دنبال انطباق با اولویت های افكار عمومی وایجاد فضای رقابتی در انتخابات نیستند.
چالش دیگر این است كه همه رقابت كنندگان و نامزدهای انتخابات چه موافق و چه منتقد به بازار رسانه ای یكسان و برابری دسترسی ندارند كه این امر به شكل گیری یك رقابت نابرابر می انجامد.
در ایران به دلیل وجود سیاست فیلترینگ، رسانه های موافق ومنتقد فرصت بهره برداری مناسب و بهینه از فضای رسانه های اجتماعی نوین برای اطلاع رسانی، تبلیغات و رقابت مناسب را ندارند. لذا این عرصه به رسانه های منتقد رادیكال و مخالفان نظام سیاسی واگذار شده است. از طرف دیگر توقیف و محدودكردن رسانه های منتقد موجب گرایش بخشی از مردم به سمت رسانه های اجتماعی نوین(وبلاگ ها، وب سایت ها و شبكه های اجتماعی مجازی) و از سوی دیگر گرایش به استفاده از رسانه های فراملی ماهواره ای ( رسانه های مخالف) شده كه رویكرد اصلی تحریم انتخابات بوده و درصدد كاهش اعتماد عمومی بر می آیند. آنها برای تضعیف حمایت مردمی از نظام سیاسی، استراتژی تمركز بر بازگویی اشتباه ها، ناكارآمدی ها، تصمیمات و عملكردهای اشتباه و سیاه نمایی در مورد نظام سیاسی سعی در كاهش اعتماد عمومی و در نهایت كاهش مشاركت و پشتوانه مردمی نظام سیاسی حركت می كنند.
علاوه بریان چالش های می توان از یك خلاء اساسی نام برد. خلائی كه می تواند بالقوه یك چالش به حساب آید. به طور كلی و به ویژه در هنگامه انتخابات میثاق یا كدنامه اخلاق رسانه ای تعیین كنندۀ چهارچوب عمل مجاز خبری و تبلیغاتی رسانه ها وجود ندارد یكی از چالش های اساسی رسانه ها در حوزه ورود به انتخابات، مشخص نبودن خطوط قرمز، منافع ومصالح ملی است و در مورد موضوعات انتخاباتی مرتبط با مصالح و منافع ملی در رسانه های موافق و منتقد و برداشت های متفاوتی وجود دارد.همین خلاء موجب محدودیت برای عملكرد رسانه ها شده است. از طرف دیگر «شناور بودن» خطوط قرمز در دوره های مختلف موجب سردرگمی رسانه ها شده است و آنها نمی دانند در مورد آنچیزی كه دیروز می نوشتند امروز نیز می توانند بنویسند..
رسانه های داخلی(چه منتقد و چ موافق) می توانند فرصت هایی مهمی را برای انتخابات و مشاركت سیاسی فراهم كنند. برای نمونه صداوسیما به دلیل فراگیری وحضور درمیان تمام مخاطبان ایرانی درسراسرگستره ملی از ظرفیت تبدیل شدن به تریبونی برای بیان و بازنمایی تمام اندیشه ها و صدای همه جریان های سیاسی حاضر در ایران(موافق و منتقد) و به تبع آن تقویت احساس مسئولیت همگانی و مشاركت عمومی در انتخابات برخورداراست.
در عرصه داخلی حضور رسانه های منتقد به رقابتی شدن فضای انتخابات و دوقطبی شدن آن می انجامد.زیرا در یك فضای تك قطبی مشاركت سیاسی كاهش پیدا می كند. وجود فضای مناظره ای و گفتگویی در رسانه ها از تبدیل گفتگو به تهدیدحكومت جلوگیری می كند.
ساخت بسیار متنوع و متكثرمخاطبانِ رسانه های موافق و منتقد (توده مردم، قومیت ها، مذاهب، گروه های مرجع، رهبران افكار، زنان و..، برای تهیه و تولید پیام های انتخاباتی و سیاسی براساس گرایش های سیاسی و اجتماعی آنها و جلب مشاركت و اعتماد عمومی) عرصه و فرصتی مناسب برای نقش آفرینی رسانه های موافق و منتقد درپاسخگویی به نیازها و مطالبات سیاسی و اقتصادی واجتماعی مخاطبان متكثر است.
برای تبدیل كردن تهدیدها به فرصت ها و بهره گیری از ظرفیت ها و فرصت باید راهبردهای زیر را مد نظر قرار داد: نگاه تهدید آمیز نسبت به رسانه های منتقد داخلی برداشته شود و از ظرفیت انها برای افزایش رقابت استفاده شود. صداوسیما به عنوان رسانه فراگیر و تاثیرگذار در سطح ملی باید با شناخت گرایش های متنوع موجود در متن جامعه ایران، به بازتاب عدلانه و برابر تمام صداهای موجود در جامعه و جلب اعتماد و مشاركت حداكثری مردم بپردازد. رسانه های چاپی، دیداری و شنیداری و سایبر باید قواعد حرفه ای و اخلاقی رسانه ای را در مورد واقعگرایی خبری و انتشار اخبار درست و جلوگیری از انتشار اخبار نادرست و شایعات رعایت كنند تا افكار عمومی در فضایی آرام و بدون تشویش ذهنی به انتخاب افراد مورد نظر خود برای نمایندگی در مجلس بپردازند. رسانه های داخلی(موافق و منتقد) باید با رویكردی منصفانه و غیر مخرب، به تحلیل، تفسیر و نقد تصمیمات، عملكردها، و برنامه های اجرایی و تقنینی پرداخته و راهكارهای برون رفت از وضع موجود را ترسیم كنند.
كنارگذاشتن سیاست قهر و انكارو فیلترینگ در مورد رسانه های سایبری و اجتماعی نوین و فراهم كردن زمینه و آزاد گذاشتن مباحث انتخاباتی آن رسانه ها به جلب اعتمادعمومی افراد فعال و منتقد وضع موجود بپردازد و فضای گفتمانی رسانه های اجتماعی را به سوی مشاركت حداكثری با حضور همه گروه ها و طیف های سیاسی سوق دهد. برداشتن محدودیت ها و كاهش فشار و دادن آزادی عمل به رسانه های منتقد(اصول گرا و اصلاح طلب) برای به رقابتی شدن فضای انتخابات و دوقطبی شدن راهكاری منطقی به نظر می رسد. زیرا در یك فضای تك قطبی مشاركت سیاسی كاهش پیدا می كند.
رسانه ها باید از وارد شدن به دعواها و منازعات سیاسی خودداری كنند. زیرا با وارد شدن رسانه ها به این عرصه و فاصله گرفتن از نقش های حرفه ای خود در حوزه اطلاع رسانی واقع نگر و بی طرفانه، كاركرد حزبی پیدا می كنند. تمركز رسانه ها به ویژه رسانه های شفاهی(دیداری و شنیداری) بر اقناع و متقاعد سازی مخاطبانی كه به عنوان اكثریت خاموش یا بی طرف در انتخابات مطرح هستند. گروهی كه بخش اعظم مردم ایران را شامل می شود. اكثریت خاموش نقش تعیین كننده و تأثیرگذاری در زمان انتخابات و یا بحران های سیاسی ایفا می كنند. شناخت این گروه و میزان تأثیرپذیری آن از مسائل حساس در جامعه، بسیار مفید است . برندگان انتخابات گروه هایی هستند كه بتوانند این اكثریت خاموش را به صحنه بكشانند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 9 شهریور 1396 03:26 ب.ظ
Genuinely when someone doesn't know then its up
to other users that they will assist, so here it takes place.
جمعه 25 فروردین 1396 11:05 ق.ظ
This design is steller! You obviously know how to keep a reader amused.
Between your wit and your videos, I was almost moved to start my own blog (well,
almost...HaHa!) Wonderful job. I really loved what you had to say,
and more than that, how you presented it. Too cool!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است