تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» از مفهوم شناسی تا تدابیر اجرایی
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


پیام رهبر معظم انقلاب به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۲ و بیانات فصیح و حکیمانه ایشان در ابتدای سال ۱۳۹۲ در حرم مطهر رضوی، همانند سال های قبل، خطمشی و اولویت های اساسی حرکت کشور را در سال پیش رو ترسیم می¬کند. این بیانات را در دو سطح میتوان مطالعه کرد؛ سطح اول،فهم و درک معنای اصلی سخنان رهبری و سطح دوم، ترسیم روش ها و برنامه های مطلوب برای اجرای این بیانات به ویژه عملیاتی کردن شعار سال ۹۲ یعنی «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی». رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام نوروزی سال ۱۳۹۲، با اشاره به حرکت رو به جلوی ملت ایران در سال گذشته به‌ویژه در مواجهه اقتصادی و سیاسی با جهان استکبار، چشم‌انداز سال ۹۲ را امیدوارانه و همراه با پیشرفت و تحرک و ورزیدگی و حضور جهادی ملت ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی دانستند و تأکید کردند: «با این نگاه، سال ۹۲ را سال حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی نام‌گذاری می کنیم.» معظم له در بیانات خویش در حرم مطهر رضوی، ابعادی از این موضوع را تشریح کردند. معظم له در این بیانات از انتخابات به-عنوان مظهر حماسه سیاسی یاد کردند و فرمودند: « انتخابات، مظهر «حماسه‌ سیاسی» است؛ مظهر اقتدار نظام اسلامی است؛ مظهر آبروی نظام است. آبروی جمهوری اسلامی به انتخابات و حضور مردم در پای صندوق¬های رأی و تأثیر یکایک مردم در انتخاب مدیران کشور است. انتخابات مظهر اراده‌ ملی است، نماد مردم‌سالاری اسلامی است.»

در نوشته تلاش می شود شعار «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» در دو سطحی که در بالا ذکر شد، تشریح شود:

الف) مفهوم شناسی «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی»
آمیختن همزمان دو حیطه سیاست و اقتصاد در قالب «حماسه»، در چارچوب کلی تلاش های گفتمان ساز و ادبیات ساز رهبر معظم انقلاب برای بازتولید و عملیاتی کردن ارزش¬های انقلاب اسلامی در زمان کنونی است. هر تفکر و مکتبی برای تداوم حیات خود، نیازمند بازتولید خود در قالب گفتمان  و ادبیات  به روز است تا از درون چنین گفتمان و ادبیاتی، برنامه  و خط‌مشی حرکت در حیطه¬های مختلف جامعه استنباط شود. در واقع، فرهنگ و هویت هر جامعه در گرو گفتمان¬سازی و ادبیات¬سازی بر مبنای ارزش¬های بومی خویش است؛ در غیر این¬صورت، این جامعه دچار بی¬هویتی می‌شود و فرهنگ¬های مهاجم، آن را استحاله می-کنند. شعارها و نام¬هایی که رهبر معظم انقلاب بر سال¬ها می¬گذارند، در سطح کلان، خلأ فرهنگ¬سازی و گفتمان¬سازی را پر و در مرحله بعد، خط‌مشی حرکت جامعه و نظام را تعیین می¬کند. مسلماً مفهوم «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» برنامه حضور گسترده و فراگیر مردم در انتخابات خردادماه و تداوم "جهاد اقتصادی" و "حمایت از تولید، کار و سرمایه ملی" را تجویز می-کند؛ اما فراتر از تجویز برنامه، از تجویز معانی متعالی برخوردار است که حرکت جامعه را در حیطه فردی-اجتماعی و سطحی-عمقی دگرگون می¬کند.«حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» گفتمانی است که ارزش های انقلاب اسلامی را در دو حیطه سیاسی و اقتصادی در زمان حال بازتولید می‌کند و به ارائه برنامه می پردازد. چگونگی این موضوع در ذیل بیان می ‌شود:
۱- «حماسه» در لغت به معنای شجاعت، جوانمردی، غیرت، دلیری، شدت و صلابت آمده است. واژه حماسه در فرهنگ و ادب ایران برای توصیف اشعار، شخصیت ها و جریان هایی که برخوردار از روح غیرت، جوانمردی، شجاعت، ایستادگی و مقاومت بوده اند، به کار رفته است. این واژه در دوران انقلاب اسلامی و بعد از شکل‌گیری جمهوری اسلامی،با حرکت ها و اقدامات انقلابی ملت ایران پیوند خورد و بیش از هر زمانی در نظریه و عمل سیاسی تبلور یافت؛ راهپیمایی های گسترده و مداوم مردم در دفاع از ارزش های اسلامی و انقلابی در مناسبت های مختلف، امروزه مفهوم حماسه سیاسی را در ادبیات سیاسی کشور نهادینه ساخته و حتی جریان بیداری اسلامی،زمینه صدور مفهوم حماسه سیاسی را به ادبیات سیاسی منطقه و جهان فراهم می-کند. در مورد واژه حماسه اقتصادی نیز چنین روندی طی سال های اخیر آغاز شده است که نقطه شروع آن از یک سو نام‌گذاری سال های اخیر از سوی رهبر معظم انقلاب با عناوین اقتصادی و از سوی دیگر تأکید مکرر ایشان بر حضور جهادی و پررنگ مردم در عرصه فعالیت های اقتصادی سالم است. بنابراین انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی به شکلی نظری و عملی، عرصه سیاست و اقتصاد را با حماسه پیوند زد و حاصل آن،خلق مفهوم معنادار «حماسه سیاسی و اقتصادی» است که با توجه به معانی و برنامه هایی که از آن برمی آید، ارزش و اهمیت زیادی در اندیشه انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی می یابد. شناخت این معانی و برنامه های حاصل از این مفهوم، چگونگی بازتولید تفکر انقلاب اسلامی را بیان می¬کند. این معانی و برنامه ها چیست؟
معنای لغوی حماسه و نوع تجلی آن در تاریخ سیاسی اجتماعی ملت ایران، مفهوم جدیدی را خلق می کند و آن،«حضور شجاعانه و استوار مردم در دفاع از ارزش های خود» است. واژه حماسه با حمل معنای شجاعت و صلابت،وقتی در تاریخ سیاسی اجتماعی ایران به عینیت می رسد، با نقش مردم و مردم سالاری پیوند می‌خورد. حماسه زمانی به فعلیت رسیده است که در آن، حضور حداکثری مردم وجود داشته و اساساً مردم رکن اصلی خلق حماسه محسوب می شوند. از سوی دیگر، این حضور مردمی برای دفاع از ارزش ها و اعتقادات اکثریت جامعه بوده و هیچ حماسه ای را در تاریخ نمی یابیم که در جهت اختلاف افکنی و خیانت به ارزش ها و باورهای اساسی اکثریت جامعه بوده باشد. در اصل، حماسه گویای ایستادگی و حرکت  شجاعانه یک ملت همراه با همبستگی و همدلی برای دفاع از ارزش های خود بوده است.
۲- این معانی حاص لشده، به طور منطقی برنامه حضور و مشارکت فراگیر، گسترده و حداکثری مردم در عرصه  سیاسی را مورد توجه قرار می دهد و در عرصه اقتصاد هم نقش و مسئولیت پررنگ مردم در پیشرفت اقتصادی را می پذیرد.از درون این معانی، برنامه مشارکت همه سلایق سیاسی معتقد به نظام در انتخابات حاصل می شود و در عرصه اقتصاد نیز دعوت و تشویق مردم به مشارکت اقتصادی، توزیع عادلانه منابع و فرصت ها، خصوصی سازی، مقابله با انحصارطلبی و باندهای ثروت و قدرت و مبارزه با فساد سیاسی و اقتصادی تجویز می ¬شود.به این ترتیب، مفهوم حماسه اهمیت خود را در بازنمایی ویژگی مردم¬سالارانه نظام اسلامی نشان می دهد و آن را از نظام¬های دولت سالار، نخبه سالار و سرمایه سالار غربی متمایز می کند و پیشرفت سیاسی اقتصادی را با حضور پررنگ مردم رقم می زند؛ موضوعی که در دموکراسی های پرطمطراق غرب به انحراف رفته است و جای مردم را در آن ها نخبگان سیاسی، اقتصادی و نظامی گرفته اند.در نهایت اینکه حماسه سیاسی و اقتصادی با این معانی و برنامه-های حاصل از آن، سبب تقویت انگیزه ها و اعتمادبه‌نفس ملی می شود و جامعه را به پویایی و حرکت دعوت می کند. چنین جامعه ای می تواند بر مشکلات غلبه کند و تحریم ها و تهدیدات را به فرصت تبدیل کند.
به¬اینترتیب در بیانات رهبری، فرهنگ، گفتمان و معانی حاصل از ارزش های اسلامی و انقلابی با تعیین برنامه و جهت حرکت صحیح کشور پیوند می خورد و اجازه نمی  دهد تا جامعه، حرکت و سیری مکانیکی و تک ساحتی داشته باشد. این بلایی است که جوامع غربی گرفتار آن شدهاند و با حذف ارزش های متعالی خود به نفع توسعه و رشد اقتصادی، تنها در زمینه توسعه شاخص های رفاه مادی حرکت کرده و جوامع خود را از ارزش های متعالی خالی کرده اند؛ در نتیجه امروزه با بحران معنا و هویت مواجه شده اند و به تبع آن، انسان غربی با مشکلات روحی و روانی بسیاری مواجه شده است. در این میان، عده ای به عرفان های کاذب و شیطان پرستی روی آورده اند و عده ای بار دیگر به مذهب برگشته‌اند و دین اسلام را انتخاب می کنند.
ب) تدابیر اجرایی حماسه سیاسی و اقتصادی
حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی در مقام یک گفتمان و نظام معنایی که به بازتولید ارزش های انقلابی می پردازد، نیازمند تدابیر و برنامه هایی است تا عملیاتی  شود و نتایج آن به بار بنشیند. این تدابیر و برنامه ها در مرحله اول، ترکیبی از تغییرات فرهنگی، روحی و شخصیتی با عملیات اجرایی و اصلاحات ساختاری است که البته تنها در چارچوب نظام جمهوری اسلامی موضوعیت می یابند. تأمل و اندیشه ورزی در این زمینه کار ساده ای نیست و نیازمند گفت‌وگوهای جمعی زیادی است؛ اما تلاش می شود تا محورهایی پیشنهاد گردد:
۱- کنارگذاشتن روحیه محافظه کارانه با حفظ اصول و انجام اقدامات شجاعانه در اصلاح ساختار سیاسی اقتصادی کشور؛ برای مثال، از درون این برنامه، اصلاح شجاعانه قوانین حساس همچون قانون انتخابات و مطبوعات و یا قانون گذاری در مسائل حساسی همچون فساد اداری و‌‌...‌حاصل می شود و در زمینه اقتصاد نیز برنامه کاهش جدی فروش نفت، بستن درهای کشور بر روی واردات، انقلاب کشاورزی و...‌‌استخراج می‌‌شود.
۲- ترویج مفاهیم شجاعت، ایستادگی و مقاومت در محیط های آموزشی و ساخت برنامه های تبلیغی دراین‌باره؛ برای مثال، برنامه تشکیل محیط های آموزشی با حمایت های دولتی برای تربیت نسلی از جوانان دانشمند و شجاع برای اصلاح و تقویت حوزه علوم انسانی پیشنهاد می شود.
۳- نهادینه سازی فرهنگ اعتمادبهنفس و خودباوری با پیش دستی در کشف و ابداع طرح های جدید در حوزه های مختلف داخلی و منطقه ای؛ تشویق احزاب، گروه های سیاسی و سازمان های غیردولتی به نظریه‌پردازی و ورود به مسائل حساس منطقه ای و ارتباط با جامعه مدنی کشورهای منطقه برای صدور ارزش های انقلابی از جمله اقدامات در این زمینه می تواند باشد.
۴- انجام مطالعات و پژوهش های جدی و برنامه ریزی عملیاتی برای اصلاح فرهنگ عمومی به ویژه فرهنگ سیاسی کشور (که البته در این زمینه اقدامات مفیدی صورت گرفته است)؛ بیان صادقانه امتیازات و نقایص فرهنگ عمومی جامعه و تنظیم تمامی سیاست ها برای اصلاح این موضوع؛ دراین باره شیوه تفکر، روش تصمیم گیری، پیش فرض ها و فرضیات اذهان عمومی جامعه و از جمله اقشار مذهبی و متعهد، با اشکالات و انحرافاتی مواجه است که اصلاح نشدن آن ها نمی گذارد سرمایه اجتماعی کشور در مواقع،حساس تصمیمات عاقلانه ای بگیرد؛ برای مثال،انجام برخی اقدامات تند شماری از جوانان حزب اللهی که سبب ناراحتی رهبر معظم انقلاب شده است، ریشه در شیوه تفکر و غلبه احساسات بر تصمیم‌گیری ها دارد، نه در اختلافات اعتقادی یا سیاسی.
۵- توسعه ارتباطات انسانی، افزایش تعاملات اجتماعی با رویکرد حفظ سنت ها و ارزش ها در سطح جامعه؛ این معنا نیازمند شکافتن، برنامه ریزی و توجه جدی است؛ چرا که در دنیای کنونی، قدرت در دست صاحبان ارتباطات است. مرکزیت مفهوم مشارکت مردمی در گفتمان حماسه سیاسی و اقتصادی ایجاب می کند تا به مقوله ارتباطات انسانی در قالب واقعی و مجازی اهمیت زیادی بدهیم. در حال حاضر، تشکل های مجازی و واقعی زیادی در سطح جامعه تلاش می کنند تا از طریق شبکه¬های مجازی و واقعی،مدیریت ارتباطات را به‌دست گیرند و سرمایه اجتماعی کشور را به سمت علایق خود ترغیب کنند و در این میان،شبکه ها و اجتماعات زیادی هستند که رنگ و بویی غیرمذهبی دارند و اساساً افراد را نه‌تنها از دغدغه مشارکت در سرنوشت کشور دور می کنند، بلکه آنان را به موانعی در این راه تبدیل می کنند. این تهدید، مسئولیت جامعه مذهبی را در توسعه ارتباطات، شبکه سازی در بین سرمایه  اجتماعی کشور و بهره¬برداری از این اجتماعات و شبکه ها افزایش می دهد.
۶- تشریح هرچه بیشتر موفقیت های نظام در حوزه های مختلف و شناخت و تبلیغ ظرفیت های معطل مانده کشور و دعوت مردم به مشارکت برای بالفعل کردن این ظرفیت ها؛ مهم ترین مؤلفه ای که حماسه حضور مردم در حوزه های مختلف را برمی‌انگیزد و سبب مشارکت فعال آنان در پیشرفت کشور می شود، اعتماد به مسئولان و ساختار سیاسی است و یکی از مهم¬ترین عواملی که این اعتماد را ایجاد میکند و تداوم می بخشد، مقابله با فساد و انحصارطلبی در حوزه های مختلف است.
در نهایت اینکه مفهوم «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» درون خود دستگاهی از معانی و برنامه های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی را تجویز می کند که نیازمند تبدیل آن ها به معانی انضمامی و دست آخر به برنامه های اجرایی است. یک جامعه نه می تواند در حد برنامه های اجرایی صرف بماند و نه در حد سخنان و مفاهیم کلی و انتزاعی؛ بلکه ترکیبی از این  دو سبب می شود تا جامعه راه صحیح خود را طی کند.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 خرداد 1392
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:08 ب.ظ
This post is invaluable. Where can I find out more?
جمعه 13 مرداد 1396 07:10 ب.ظ
Hello colleagues, how is the whole thing, and what you want to say about this piece of writing,
in my view its really remarkable in favor of me.
یکشنبه 8 مرداد 1396 10:23 ق.ظ
Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been running a blog for?
you made running a blog glance easy. The overall look of your site
is excellent, let alone the content material!
چهارشنبه 30 فروردین 1396 02:00 ق.ظ
I will immediately take hold of your rss feed as I can't in finding your e-mail subscription link or newsletter service.
Do you have any? Kindly permit me understand so that
I could subscribe. Thanks.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است