تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - خواندن دست دشمن راه گشاست
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


سال جدید نیز همچون سال های گذشته برای مردم ایران فرصت مغتنمی بود تا در دو مرحله به شکل موجز ومفصل از بیانات امام خامنه ای مدظله العالی بهره مند شوند و به روشنی دریابند چه مسیری را طی کرده و باید کدام مسیر را ادامه دهند. پیام نوروزی موجز معظم له که در آن نام گذاری امسال با عنوان سال «حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی» گنجانده شده بود، اذهان را آماده شنیدن بیانات مفصل ایشان در جوار مرقد شریف ثامن الحجج امام رضاع ساخت و امام خامنه ای در روز اول فروردین سال ۱۳۹۲ بیانات شان را درباره مهم ترین مسائل کشور در جوار بارگاه ملکوتی امام هشتمع ارائه دادند. نوشتار حاضر مروری کوتاه و تبیینی بر محورهایی از این بیانات مهم است.
الف- خاستگاه مفهومی بحث
یکی از روش های غلبه بر دشمن در نبردهای غیرنظامی که در آن معمولاً به افکار عمومی حمله می شود، موضوع تشریح فرایند و توصیف صحنه است که با مهندسی چینش ها انجام می گیرد. در این روش عناصر به کار گرفته شده دو دسته اند؛ دسته ای که دشمن آنها را وارد صحنه کرده و کاملاً واقعی و عینی هستند و دسته ای که به سبب رابطه داشتن با عناصر دسته اول قابلیت دارند تا به سهولت به این عناصر نسبت داده شوند. دشمن از عناصر دسته اول برای ایجاد بعضاً ذهنی دسته دوم و مهندسی صحنه به وسیله آنها استفاده می کند و چون مخاطب عناصر دسته اول را مشهود و مسلم می داند در امتداد آن به سبب نسبت عناصر دسته دوم با عناصر دسته اول و مهندسی صورت گرفته، توصیف دشمن از صحنه را نیز می پذیرد و در واقع تسلیم نظر دروغ و مسموم دشمن می شود و چه بسا با این اشتباه تمام عرصه را واگذار کند و شکست را بپذیرد. راه مقابله با این روش بسیار خطرناک برهم زدن مهندسی دشمن و توصیف واقعی صحنه است. یعنی روشی که امام خامنه ای مدظله العالی بارها آن را به کارگرفته اند و در آغاز بیانات معظم له در ابتدای سال جاری نیز کاملاً مشهود بوده است. با توصیف دقیق و واقعی که ایشان از صحنه داشتند چهره بسیاری از موضوعات که دشمن بر اساس روش فوق آنها را وارونه کرده بود، تغییر یافت و بسیاری از مسائل به ظاهر مأیوس کننده، امیدآفرین شدند و بسیاری از تاریکی های جعلی، نورانی گشتند.
ب- نگاه به تحولات سال گذشته با نتیجه مثبت

دشمن طی سال های گذشته، بیشترین فشار را در سال ۹۱ بر نظام اسلامی و مردم ایران وارد آورد و به موازات آن در تبلیغات گسترده و برنامه ریزی شده وانمود می کرد که این فشارها جدی و تأثیرگذار است و دشمن را در دستیابی به اهدافش که از پای درآوردن نظام است نزدیک می کند. دشمن با این هجمه تبلیغاتی می کوشید تا آثار این فشارها را که بعضاً در جامعه مشاهده می شد، چند برابر کند تا مردم باور کنند که برای مقابله با این فشارها کاری از دست نظام ساخته نیست. این تبلیغات آنچنان گسترده بود که با متمرکز ساختن افکار عمومی بر آن اجازه نمی داد مردم به سایر مسائل توجه کنند و گوشه های دیگری از این صحنه را ببینند که در آن پیشرفت های قابل توجه ایران موج می زد. رهبر معظم انقلاب برای برهم زدن سازوکار القایی دشمن ابتدا به این اصل مهم اشاره کردند که: «همانگونه که انسان در مسائل فردی و شخصی نیازمند ارزیابی و محاسبه دائمی است، در مسائل کشور نیز ارزیابی و محاسبه ملی، کاری با اهمیت است، زیرا قابل عبرت گرفتن و بهره گیری برای آینده است... از این نظر نیز ملت ایران باید نگاهی کلان و واقع بینانه و ارزیابی صحیحی از شرایط کشور داشته باشند.» و پس از آن واقعیت مسائل سال گذشته را برخلاف ادعاهای سازماندهی شده دشمن در بیانی خلاصه اینگونه توضیح دادند: «نگاه صحیح آن است که در میدان عظیم پرچالش ملت ایران در کنار نقاط ضعف و مشکلات، پیشرفت ها و دستاوردهای بزرگ نیز دیده می شود که در این صورت نتیجه چنین ارزیابی کلانی، سربلندی و قهرمانی ملت ایران است.» معظم له برای یقینی و پررنگ تر کردن این مهم در ادامه فرمودند: «موفقیت ها و دستاوردهای ملت ایران در این عرصه پرچالش به گونه ای است که حتی تحسین هوشمندان نکته بین و نخبگان سیاسی و دانشگاهی دنیا در کشورهای مختلف از جمله کشورهای بدخواه ایران را نیز برانگیخته است.» ایشان در فرازهای دیگر با برشمردن بخش هایی از این پیشرفت ها به نحوی از عرصه موفقیت ها رونمایی کردند که دقیقاً خلاف برنامه و حرکت دشمن بود.

ج- بازسازی ذهن ملت در دشمن شناسی

اوباما از بدو ورود به کاخ سفید کوشید تا با سرزنش مشی خشن و نظامی جورج بوش و دوری از آن خود را فردی منطقی و طرفدار مشی نرم و مسالمت آمیز نشان دهد، از این رو با پیش گرفتن ادبیاتی دوستانه و فریبنده تلاش کرد با ارائه چهره ای جدید و متفاوت با بوش خودش را به مسلمانان و به ویژه مردم ایران نزدیک کنند تا مردم رفته رفته اعمال شیطانی و کینه ورزانه آمریکا نسبت به ایران را فراموش کنند. با اینکه پیامد منفی برخی از اقدامات تحریمی و ضدایرانی اوباما مستقیماً بر زندگی مردم ایران تأثیر داشت و سبب آزار و اذیت آنها شده بود، اما اوباما در پی آن بود تا بین این دو رفتار متناقض راهی برای حفظ مسیر ادعای دوستی با ایرانیان پیدا کند. برخی اتفاقات سیاسی در داخل از جمله طرح بحث مذاکره با آمریکا تا حدودی به برنامه اوباما کمک کرد و وی با دادن پیام نوروزی به ایرانیان خواست این مسئله را تقویت کند. مشی اوباما نشان داد که وی متوجه شده تا زمانی که ملت ایران، آمریکا را دشمن اصلی می دانند، روزنه ورودی برای آمریکا وجود ندارد، از این رو تصمیم گرفت که نظر ملت ایران را تغییر دهد و به این وسیله در دور جدید یکی از نقاط منازعه بحث دشمن شناسی شد و امام خامنه ای(مدظله العالی) با فراست تمام متوجه این موضوع شدند و با طرح دو پرسش مهم آن را بازآفرینی و ذهن ملت را درباره دشمن بازسازی کردند. این دو پرسش عبارتند بودند از: ۱- لانه اصلی توطئه برضد ملت ایران کجاست؟ ۲- دشمنان این ملت چه کسانی هستند؟ ایشان سپس در پاسخ به پرسش اول تأکید کردند: «مرکز اصلی توطئه ها بر ضد ملت ایران، آمریکا است و امروز بعد از گذشت ۳۴ سال، هرگاه که نام دشمن برده می شود، ذهن ملت ایران به سرعت متوجه آمریکا می گردد.» به نظر می رسد امام خامنه ای(مدظله العالی) با این بیان، بازی اوباما را کاملاً برهم زدند و برای وی همه چیز به نقطه صفر بازگشت و ملت ایران در دشمنی آمریکا با خودش و شیطان بزرگ بودن آن هیچ گونه شک و شبهه ای ندارد.

د- پاسخ به یک تهدید

چندی است که به موازات موفقیت های روزافزون هسته ای ایران، مقامات رژیم صهیونیستی همپای انواع فشارهایی که به غرب می آورند تا سخت گیری بر ایران را افزایش دهد و عملیات روانی رسانه ای را علیه ایران شدت بخشیده اند، بارها ایران را به حمله نظامی نیز تهدید کرده اند و در مقابل گاه و بی گاه مسئولان سیاسی و نظامی نیز به این تهدیدات پاسخ درخور داده اند، اما صهیونیست ها برای اولین بار پاسخ تهدیدات شان را با شدیدترین لحن از زبان فرمانده معظم کل قوا امام خامنه ای(مدظله العالی) دریافتند، آنجا که در برشمردن دشمنان ملت ایران به این رژیم نامشروع رسیدند و تحقیرآمیز فرمودند: «رژیم غاصب صهیونیستی در حد و اندازه ای نیست که در صف دشمنان ملت ایران به حساب بیاید.» و پس از آن اظهار داشتند: «اگر غلطی از آنها سربزند، جمهوری اسلامی ایران، تل آویو و حیفا را با خاک یکسان خواهد کرد.» یقیناً پس از این تهدید جدی، مقامات رژیم صهیونیستی با وسواس بیشتری به بررسی طرح تهدیدات می پردازند و این فرض بر ایشان مسلم می شود که در صورت کوچک ترین اشتباه نظامی و حمله به یکی از مراکز ایران قطعاً با پاسخ سنگین و نابودکننده مواجه خواهند شد و هیچ چیز ایران را از زدن ضربه سهمگین به صهیونیست ها بازنمی دارد. تهدید امام خامنه ای (مدظله العالی) به سبب تکرار تهدیدات صهیونیست ها از مشروعیت کامل و قابلیت بازدارندگی برخوردار است و به روشنی سطح منازعه و پیامدهای آن را برای مقامات صهیونیست بیان کرده است. صهیونیست ها اگر عاقل و زیرک باشند پیام این تهدید را خوب درک می کنند و از دامن زدن به آن اجتناب می ورزند.

ه- فرصت سازی در واکنش به افزایش فشار دشمن

دشمن به تدریج با افزایش فشارهای همه جانبه و از پای درنیامدن ایران به یکباره تصمیم گرفت اقتصاد و معیشت را کانون تمرکز فشارها قرار دهد، از این رو با برنامه ای حساب شده تا جایی که خسارت آنها را به حداقل و فشار بر ایران را به حداکثر برساند، مرحله شدیدتر تحریم ها را آغاز کرد و یکی از بی سابقه ترین تحریم های تاریخی را درباره ایران به اجرا گذاشت. به سبب ویژگی های این تحریم ها دشمن به موفقیت آن بسیار امید بسته بود. در این مرحله دو راه پیش روی ایران قرار داشت؛

۱-دست کشیدن از تمامی خواسته های برحقش و تسلیم شدن در برابر دشمن. ۲- محکم تر کردن کمربندهای همت، صمیمیت و غیرت و افزودن بر استقامت و تلاش مضاعف برای مقابله هوشمندانه و نتیجه بخش در برابر برنامه ناجوانمردانه و ضدانسانی دشمن.

برخلاف خواست و انتظار دشمن، ایران با آگاهی کامل از رنج ها و مشقات راه دوم را برگزید. این انتخاب شجاعانه به معنای تبدیل فشارهای طاقت فرسای دشمن به فرصت بود که تا حال حاضر ایران اسلامی به خوبی از آن استفاده کرد. ارزش این ایستادگی و این فرصت سازی آنقدر زیاد است که معلوم نبود در غیر دوران تحریم ایران بتواند با این سرعت و کیفیت به این پیشرفت ها نائل شود. امام خامنه ای در ادامه نگاه واقع بینانه و توصیف حقیقی وضع حاضر در این باره فرمودند: «همه این فشارها و دشمنی ها به ویژه تحریم ها در کنار برخی از آثار منفی آن، آثار مثبت بزرگی نیز داشته است که مهم ترین آن فعال شدن نیروهای درونی و استعدادهای ملت ایران و تحقق کارهای عظیم و زیربنایی در سال گذشته است.» یکی دیگر از فرصت هایی که تحریم دشمن برای ایران ایجاد کرد، جدی تر شدن تغییر رویکرد در اقتصاد نفت محوری بود، تا آنجا که مسئولان به یقین رسیدند که باید جایگاه و میزان ارز حاصل از نفت را در بودجه سال به حداقل کاهش دهند که در بودجه سال جاری تا حد زیادی به این مهم توجه شده که باید جدی تر ادامه یابد. امام خامنه ای(مدظله العالی) نیز با تأکید بر این مهم فرمودند: «اگر تحریم ها اثر گذاشته است، علت آن اشکال اساسی در وابسته بودن اقتصاد کشور به نفت است و بر همین اساس باید اقتصاد بدون نفت از برنامه ها و اولویت های دولت آینده باشد.»

فرصت سازی از فشارهای دشمن به عرصه اقتصاد محدود نشد و ایران در حوزه سیاست خارجی نیز از همین روش استفاده کرد و به دشمن نشان داد که فشارهای اقتصادی نه اینکه مانع تحرک سیاست خارجی ایران نشده که ایران همین پاسخ را به تلاش های سیاسی دشمن می دهد. امام خامنه ای در این باره نیز اظهار داشتند: «یکی از اقدامات بدخواهان ملت ایران در عرصه سیاسی، تلاش برای منزوی کردن نظام اسلامی بود که برگزاری اجلاس سران عدم تعهد در تهران با حضور سران و مسئولان بلندپایه جنبش عدم تعهد و تحسین ایران به دلیل پیشرفت های شگرف علمی و فناوری و اقتصادی، طراحی دشمنان را با شکست کامل مواجه کرد.»

برگزاری نشست جنبش عدم تعهد در ایران با حضور چشمگیر مقامات بلند پایه کشورها ترجمان شیوا و رسایی از جایگاه ایران در جامعه جهانی بود که اثبات کرد، جامعه جهانی این است که اینگونه ایران را ارج می گذارد، نه آن چند کشور معدودی که آمریکا ادعا می کند و با ایران دشمنی می ورزند و اثبات کرد که برخلاف خواست آمریکا، ایران منزوی نیست و دنیا مشتاقانه با ایران اسلامی تعامل دارد. امام خامنه ای(مدظله العالی) در ادامه به نکات دیگری در عرصه سیاسی و نمایش تحرک و قدرت ایران اشاره کردند.

و- وظیفه مسئولان و مردم در سال جدید

پرداختن به وظیفه مسئولان و مردم در سال جدید از مباحث پردامنه با جزییات بسیار زیاد و برای محافل و مجالس غیرکارشناسی و عمومی ملال آور و خسته کننده است، از این رو امام خامنه ای (مدظله العالی) با اجتناب از چنین ورودی به بحث از بیانی کلی اما شاخص استفاده کردند و به خواندن دست دشمن از پیش و اقدام فعال و هوشمندانه در مقابل طراحی های او اشاره کردند و برای نمونه فرمودند:«اقدام دانشمندان جوان ایرانی در تأمین سوخت غنی شده بیست درصد راکتور تحقیقاتی تهران به منظور تولید رادیو دارو یک نمونه از این پیش دستی های هوشمندانه است که باید به همه مسائل اساسی کشور تسری پیدا کند.»

کشور دارای عرصه و حوزه های مختلف با کارکردهای متفاوت است و در هر یک قابلیت خواندن دست دشمن و پیش دستی بر آن وجود دارد، لکن مجموعه آنها نمی توانند درگیر این نکته شوند، از این رو به نظر می رسد در مواجهه با دشمن باید رویکرد فوق راهبرد اصلی نظام تلقی شود و در عرصه های مختلف جمع های خاص برای شناخت موضوعاتی از جنس خواندن دست دشمن و پیش دستی بر آن شکل بگیرد تا پس از سپری شدن مرحله اول که همان شناخت موضوعات است به یافتن راه های اجرای آن پرداخته شود. به نظر می رسد چنانچه به این روش جدید توجه دقیق و اساسی و کاربردی شود، امتیازات ایران در مقابله با استکبار بسیار افزایش می یابد و با تقویت بیشتر موقعیت ایران توازن لازم برای چانه زنی در حوزه های مختلف ایجاد می شود. شاید به دلیل نو بودن این روش، پرداختن به آن در ابتدا سخت و حتی ناممکن به نظر آید، اما با ادامه و پشتکار به نتیجه می رسد، چنانچه در نمونه ای که امام خامنه ای (مدظله العالی) به آن اشاره کردند، این نتیجه حاصل شد. به میزان ارزش و بزرگی کار امید و اشتیاق نیز افزایش می یابد و مددکار می شود، مهم بستن کمر همت و گفتن یاعلی است که ایرانی ها یادگرفته اند آن را خوب مشق کنند. ان شاء الله
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 29 خرداد 1392
جمعه 14 اردیبهشت 1397 11:57 ق.ظ
Incredible points. Outstanding arguments. Keep up the great
work.
سه شنبه 17 مرداد 1396 02:23 ب.ظ
Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed!
Very helpful information particularly the last part :) I care for such
info a lot. I was seeking this particular info for a very long time.

Thank you and best of luck.
یکشنبه 15 مرداد 1396 03:47 ب.ظ
whoah this blog is wonderful i like reading your articles.
Keep up the great work! You realize, many persons are hunting around for this info, you could help them greatly.
جمعه 13 مرداد 1396 07:25 ب.ظ
I think this is one of the most vital information for me. And i am
glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is perfect, the articles is really excellent : D.
Good job, cheers
شنبه 7 مرداد 1396 11:21 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues
of plagorism or copyright infringement? My site has a lot of completely unique content I've either
written myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the web without
my authorization. Do you know any solutions to help reduce content from
being stolen? I'd truly appreciate it.
شنبه 1 تیر 1392 11:04 ق.ظ
متن بسیار عالی و بطور خیلی فنی و دقیق مطرح شده که جای تقدیر بسیار دارد .آفرین به نویسنده متن و آفرین بر مدیر وبلاگ. ان شاالله همیشه موفق باشی.
احمد بریمی پوربا عرض سلام به شما دوست عزیز من هم برای شما آرزوی تن درستی را از خداوند متعال خواستار هستم از نظرتان بسیار سپاسگذارم اگر کم کاری در این سایت مشاهده میکنید حتما من را راهنمایی نمایید تا این سایت کامل تر شود.
چهارشنبه 29 خرداد 1392 08:14 ب.ظ
عالی بود
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است