تبلیغات
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی » - سیاست و انتخابات در اندیشه سیاسی امام خمینی (ره)
« انتخابات تجلی حماسه سیاسی »
به همراه گزیده ای از صحبت های کاندیدهای یازدهمین دوره ریاست جمهوری
Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/ Image Hosted by Free Photo Hosting at http://www.iranxm.com/
درباره وبلاگ


با عرض سلام به دوستان عزیز. این سایت برای بررسی کردن ویژگی های یک کاندید مناسب از نظر قران و مردم و بزرگان جامعه اسلامی و همچنین نشان دادن اقتدار ملت با شکوه ایران در انتخابات تدوین گردیده که در ادامه بعضی از سخنان این کاندیدها را برای اطلاع شما از رویکرد های آنان قرار میدهیم خاطر نشان میکنم برای دریافت کتاب های الکترونیکی بعضی از این افراد به قسمت دانلودها مراجعه فرمایید ممنون. به امید آینده ای
شکوهمند برای کشور عزیزمان ایران که در سایه ولایت فقیه استوارتر از همیشه گردد. التماس دعا خدانگهدار

مدیر وبلاگ : احمد بریمی پور
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما مهم ترین مشکلی که باید در کشور حل شود چیست؟


از آنجا كه امام خمینی(ره)  در عصری ظهور كرد كه جامعه ایرانی و تمام جوامع اسلامی از شرایط وجایگاه اصیل اسلامی دور شده بود ؛ اندیشه ، مبانی وجهت گیری خود را از آغاز شكل گیری انقلاب اسلامی تا زمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی یعنی تاسیس نظام جمهوری اسلامی در جهت یابی مسیر هدایت صحیح سیاسی واجتماعی اسلامی طرح ریزی كرده  است . لذا انتخابات را ازمنظر امام خمینی راهم باید در این چارچوب ارزیابی كرد.

1-  نگاه امام خمینی (ره) به اجتماع و سیاست:

 امام خمینی ،فرد ، سیاست و اجتماع در یك قالب وساخت واحدی قرار می دهد. بدین ترتیب كه چه در  حوزه فردی وچه در حوزه اجتماعی وسیاسی در پی راه ومسیر حقیقی است كه می توان آن را با اصطلاح صراط بكار برد.در حقیقت باید گفت كه تمام  اندیشه سیاسی امام خمینی در قالب صراط مستقیم قرار می گیرد. صرا ط مستقیم همان مسیر جاودان وحقیقی است كه تمام انسان ها را به سر منزل ومقصود اصیل واصلی خواهد رساند(1).لذا  از دید امام خمینی سیاست به معنای این كه جامعه را راه ببرد و هدایت كند به آن جایی كه صلاح جامعه و صلاح افراد است واین در روایات ما برای نبّی اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله؛ با لفظ سیاست ثابت شده است. همانی كه در قرآن صراط مستقیم گفته می‏شود و ما در نماز می‏گوییم: «اهدنا الصراط المستقیم» و از خدا می‏خواهیم كه ملت و اجتماع و اشخاص را راه ببرد به یك صراط مستقیمی كه از این جا شروع می‏شود و به آخرت ختم می‏شود و الی اللّه‏ است. این سیاست مختص به انبیا و اولیا است. انبیا شغل‏شان سیاست است و دیانت همان سیاستی است كه مردم را از این جا حركت می‏دهد و به همه چیزهایی كه به صلاح ملت و مردم است، هدایت می‏كند.

(2) از این جهت است كه امام خمینی ، سیاست را به سه نوع تقسیم می كند: 1- سیاست شیطانی ، یعنی خدعه ونیرنگ كه پرجمدار آن در  عصر حاضر استكبار جهانی است.2-سیاست حیوانی ، سیاستی كفه فقط در همان جهت  مادی انسان را راهبری می كند.3- سیاست اسلامی ، سیاستی  كه انسان را به جهت صحیح هدایت می كند به گونه ای كه سعادت واقعی انسان رتضمین كند.  در این نگاه است كه امام خمینی(ره) معنویت را هدف عمده انقلاب اسلامی تلقی می كند . ایشان مقصد انقلا ب اسلامی را ترویچ اخلاق و آداب اسلامی (3)،انسان سازی وتربیت نسل آینده واصلاح فرهنگ، (4) تحقق ارزشهای اسلامی – انسانی و خارج كردن مردم از اسارت نفس می داند(5).ازنظر امام خمینی هدف معنوی انقلاب اسلامی مبارزه با فساد و فحشای جنسی واداری ، قطع ریشه های فساد، جلوگیری از انواع كجروی ها وتحقق ارزش های اخلاقی بوده است(6) .ازسوی دیگر ،حضرت امام علاوه بر جلوگیری از فساد وتباهی جامعه و راه بردن جامعه به موازین عقل وعدل وانصاف ، هدایت از بت پرستی به یكتا پرستی ومبارزه با ارزشهای جاهلیت برای تضمین سعادت بشر ، تامین رفاه همگان ،(7) اصلاح شرایط زندگی برای اكثریت قاطع ملت و برقراری صلح برپایه شرافت وانسانیت به عنوان اهداف نهضت اسلامی تاكید داشتند. بنابراین انقلاب اسلامی ایران ، انقلاب تك بعدی وتك محوری ، منحصر به تقاضا های مادی نبود ، بلكه انقلابی جند بعدی ، ارزشی ومعنوی بود كه باعث شكوفا شدن استعداد های معنوی ومادی گردید.

2-      اخلاق انتخاباتی از منظر امام خمینی (ره):

همانطور كه گفته شد سیاست وراهبرد سیاسی واجتماعی امام خمینی مبتنی برصراط مستقیم است كه همان رساندن انسان به ماهیت حقیقی و واقعی خود است . امام خمینی، این نگاه به تمام امور اجتماعی وسیاسی تسری می دهد.  بنابراین اتنخابات در چارچوب این اندیشه ونظام اسلامی مستلزم رعایت چارجوب ها وضوابط دینی اخلاقی اجتماعی وفرهنگی بوده وكاندیداها یاطرفدار شان نمی توانند برای نیل به موفقیت و دستیابی به اهداف خود از هر شیوه ای استفاده كنند زیرا قوانین اسلام برخلاف قواعد كشورهای غربی توهین به شخصیت ، حیثیت وآبروی افراد وسو استفاده از امكانات وموقعیت رابر نمی تابد. امام خمینی (ره) در این باره خطاب به كاندیداها وطرفدارن شان می فرمایند: باید اخلاق همه در انتخابات هم اخلاق اسلامی باشد. حیثیت و آبروی مومن در اسلام از بالاترین و والاترین مقام برخوردار است و هتك مومن چه رسد به مومن عالم از بزرگترین گناهان است و موجب سلب عدالت است. 

 باید مردم را برای انتخابات آزاد گذاریم و نباید كاری بكنیم كه فردی بر مردم تحمیل شود و هیچ كاندیدایی نباید از سهم مبارك امام علیه‌السلام، اموال دولت و اموال دفاتر، سازمان‌ها و مجامع و اموال عمومی خرج انتخابات كند .من متواضعانه از شما می‌خواهم كه حتی‌الامكان در انتخاب اشخاص با هم موافقت نمایید اشخاصی اسلامی متعهد غیرمنحرف از صراط مستقیم الهی را درنظر بگیرید، افرادی را انتخاب كنید كه متعهد به اسلام شرقی و غربی نباشند بر صراط مستقیم انسانیت و اسلامیت باشند.

امید است ملت مبارز متعهد به مطالعه دقیق در سوابق اشخاص و گروه‌ها آرا خود را به اشخاصی دهندكه به اسلام عزیز و قانون اساسی وفادار باشند و از تمایلات چپ و راست مبرا باشند و به حسن سابقه، تعهد به قوانین اسلام  ،خیرخواهی امت معروف و موصوف باشند. دنبال این باشید كه یك نفر صددرصد مكتبی اسلامی در خط اسلام برای ریاست جمهوری انتخاب كنید، تعیین رئیس‌جمهور یكی از چیزهایی است كه بر همه مسلمان‌های ایران بر همه مكلف‌های ایران واجب است كه در این امر دخالت داشته باشند.  اگر دخالت نكنند و یك صدمه‌ای به اسلام برسد هر یك یك ما در محكمه عدل الهی مسئول هستیم. 

 این تكلیف آقایان است كه راجع به مسائل اسلامی كه پیش می‌آید چه وكیل بخواهید تعیین بكنید و چه رئیس جمهور بخواهید تعیین كنید باید در صحنه باشید عذری ندارید كه بروید و كنار بنشینید، نگویید كه دیگران رای می‌دهند، من هم باید رای بدهم. تو هم باید رای بدهی آن روستایی هم كه در كنار مزرعه خودش كار می‌كند باید رای بدهد. تكلیف است.شما همه ما زن و مرد هر مكلف همانطور كه باید نماز بخواند همانطور باید سرنوشت خودش را تعیین كند. مردم با شركتشان در انتخابات ثابت كنند كه از اسلام رویگردان نیستند. آزاد هستید و رضای خدا را درنظر بگیرید و توجه به خدا داشته باشید و پای صندوق‌ها بعد از اینكه اعلام كردند،تشریف ببرید و رای خودتان را بدهید. این رای به اسلام است. 

 من امیدوارم كه ملت شریف ایران در این امر مهم الهی ـ كه منحرفان از هر چیزی بیشتر با آن مخالفت كرده و می‌كنند و این نیز از اهمیت آن است ـ یكدل و یك جهت در روز انتخابات به سوی صندوق‌ها هجوم برند و آرای خود را به صندوق‌ها بریزند. از آقایان كاندیدها و دوستان آنان انتظار دارم كه اخلاق انسانی – اسلامی در تبلیغ برای كاندیدای خود مراعات كنند واز هرگونه انتقاد از طرف مقابل كه موجب اختلاف وهتك حرمت باشد خودداری نمایند(8). حیثیت وآبروی مومن در اسلام از بالاترین و والاترین مقام برخوردار است وهتك مومن چه رسد به مومن عالم از بزرگترین گناهان است وموجب سلب عدالت است(9). ایشان در باره تبلیغات انتخاباتی به نكته ای مهم واساسی اشاره كرده واز هر روشی كه با شئون اسلام منافات داشته باشد جلوگیری شود . هدف از  انتخابات در نهایت حفظ اسلام است اگر در انتخابات حریم مسائل مسایل اسلام رعایت نشود چگونه منتخب حافظ اسلام می شود باید سعی شود تا خدای ناكرده به كسی توهین نگردد(10).

پی نوشت ها:

1-     برزگر ، ابراهیم ، اندیشه سیاسی امام خمینی به مثابه صراط ، تهران ، انتشارات سمت 1390،ص409

2-      ـ ولایت فقیه، صص 192 ـ 193.

3-      صحیفه نور ،ج 13صص262و261

4-      همان ، ج6ص 162

5-      همان ،ج 18ص32

6-      همان ،ج16ص 246

7-      همان ج6،ص 22

8-      صحیفه امام ،ج12،ص12

9-      انتخابات در اندیشه امام خمینی (ره) تبیان دفتر اول ص334

10-همان ،ص134

 

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
سه شنبه 17 مرداد 1396 03:46 ب.ظ
Nice replies in return of this issue with firm arguments and describing all on the topic of that.
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:25 ب.ظ
These are in fact enormous ideas in about blogging. You have
touched some pleasant things here. Any way keep up wrinting.
جمعه 13 مرداد 1396 11:28 ب.ظ
Saved as a favorite, I really like your web site!
شنبه 7 مرداد 1396 12:43 ب.ظ
With havin so much content do you ever run into any issues of plagorism or copyright
violation? My site has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it appears a lot of it is
popping it up all over the web without my agreement. Do you
know any methods to help stop content from being stolen? I'd certainly
appreciate it.
دوشنبه 28 فروردین 1396 08:10 ب.ظ
Hurrah! At last I got a website from where I know how to genuinely get useful data concerning my study and knowledge.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ اللَّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الحُجَهِ بنِ الحَسَن صَلَواتُکَ علَیهِ و عَلی آبائِهِ فِی هَذِهِ السَّاعَهِ وَ فِی کُلِّ سَاعَهٍ وَلِیّاً وَ حَافِظاً وَ قَائِداً وَ نَاصِراً وَ دَلِیلًا وَ عَیْناًحَتَّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَ تُمَتعَهُ فِیهَا طَوِیلا"
کلیه حقوق این وبلاگ برای « انتخابات تجلی حماسه سیاسی » محفوظ است